čtvrtek 26. května 2016

Čtvrteční knihovna: Dva proti říši - Jiří Šulc

27.4.1942, tedy na den přesně před 74 lety, českoslovenští parašutisté v čele s Gabčíkem a Kubešem změnili osud Československa. Úspěšným atentátem na "Řezníka z Prahy" Reinharda Heydricha dost možná zvrátili osud země po válce. A ukázali, že nejsme jen pasivním divákem ve válce velmocí.



O 65 let později o tom napsal knížku Jiří Šulc. Získala Magnesii Literu. A musím říct, že oprávněně. Strhující příběh Vás pohltí od začátku do konce. Začíná v Anglii, kam oba utečou, aby bojovali ze zahraničí za svou vlast, sleduje celé přípravy atentátu v Praze, jeho samotný průběh a tragický konec všech, kteří se na něm podíleli. Je to dlouhá filmová jízda, při které si zamilujete hlavní hrdiny a i když víte, jak tragicky to celé skončí, do poslední chvíle věříte, že se něco stane. 



Nestane se nic. Atentát na Heydricha rozpoutal krutá jatka, které pocítily i Lidice a Ležáky. Za život zastupujícího říšského protektora muselo tím svým zaplatit asi 5000 lidí. Zbytečné to ale nebylo, podle historiků tak velmoci viděli, že jsou Češi a Slováci, kteří chtějí bojovat za svůj stát a není jim jedno, že nás Němci okupují. A i díky tomu se hranice Československa po válce vrátily do předválečné podoby.



Gabčík a Kubeš jsou hrdinové. Škoda jen, že třeba my jsme se o nich v dějepise učili jen okrajově. Neumíme své hrdiny docenit. Až na Jardu Jágra. Jenomže ten nám svobodu vybojovat nepomohl. Ani tou "osmašedesátkou" na zádech. Přitom tento příběh by měl znát každý. Pak by asi nemohla naše společnost vypadat, jak vypadá. Takže pokud máte pocit, že o Operaci Anthropoid, která nemá v dějinách obdoby, nic nevíte, rozhodně si knížku přečtěte. A vezměte si na to pár dní volna.



Škoda, že nevznikl podle knížky konečně film, který by nebyl nijak ideologicky podbarvený. Podobný natočili nakonec Američani loni a premiéru má 1. července v Karlových Varech. No, i když nakonec je to takové české...

Žádné komentáře: