pondělí 24. března 2014

Čekání na mrtvého?

Bazaly rozsvícené jak vánoční stromeček - první věc, která upoutala moji pozornost po návratu z Londýna, když jsme přelétávali nad večerní Ostravou. Těšil jsem se, až si na internetu přečtu, jak jsme to s tou Spartou zvládli. Asi je všem jasné, že o fotbale jsem si toho moc nepřečetl. Zato o rváčích z obou stran, kteří si přišli vybít svou frustraci na stadion mezi 14 000 snad fanoušků fotbalu, slyším ještě dneska večer.


Píše se rok 2014 a český fotbal pořád připomíná spíš kolotočářskou zábavu pro ty nejnižší sociální vrstvy, které si na tribunách řeší své mindráky. Ochozy v některých případech pamatují ještě federální ligu, kde se před nimi prohánějí podle mediálních výstupů nepříliš inteligentní o to více nagelovaní mladí frajírci, jímž plat posílají šíbři s podivnou minulostí a ještě záhadnější současností. A to vše pod dozorem Velkého Čápa. Takový je mediální obraz českého fotbalu.

Právě Miroslav Pelta se teď rozhodl, že je třeba chuligány ze stadionu vytlačit a pomoci má stát. Kluby na to prý nestačí. Ty kluby, které svým fanouškům tolerují hanlivé transparenty, kluby, kterým trvá víc než 24 hodin než na internetu odsoudí řádění svých samozvaných příznivců a to ještě prohlášení naformulují tak, aby náhodou nikoho neurazily. Ty kluby, které se jako v případě Pavla Horvátha raději hráče zbaví, než aby riskovaly nelibost právě stáda radikálů. Ty kluby, za které hrají hráči, kteří obviní policii za příliš agresivní zásah, protože tam byly i děti a kteří po zápase jdou kotli poděkovat za podporu. Bez ohledu kolik škod spáchali.

Jenomže problém je právě v těch klubech a fotbalovém hnutí obecně. Jak kdysi slavně prohlásil Aleš Hušák, když otvíral Sazka arénu, do obýváku si taky na návštěvu nepozvete někoho, s kým se nesnesete a myslel tehdejšího premiéra Vladimíra Špidlu. Fotbalové kluby nejsou schopny zamezit tomu, aby se na stadion dostala pyrotechnika, tvrdý alkohol, cokoliv, co tam nepatří. Na Bazalech to před desíti lety došlo tak daleko, že když ČMFS zakázal místa ke stání po anglickém vzoru, Baníkovci v kotli sedačky ukopali a od té doby stojí. Jestli jich tam není víc, než je povoleno, podle mě ani pořadatelé nezjišťují a stejné je to v kotli hostů. Porušování pravidel se toleruje. Bazaly dostávají jednu výjimku za druhou, není problém proběhnout bez zastavení stadionem od kotle domácích k bariéře oddělující prostor před kotlem hostů, a tak bylo otázkou času jen, kdy se zase něco stane. Naštěstí to něco ještě nikoho nestálo život. I když možná naneštěstí. Za týden se totiž zapomene a liga se zvěří pojede dál.

Stejně jako loni, když jsem jako reportér ČT pro jistotu sledoval dění mezi kotly Sparty a Baníku během a po zápase. Po něm se totiž nahrnuli příznivci Baníku v kuklách na místo, odkud je to vzdušnou čárou jen asi pět metrů ke kotli Sparťanů a oba tábory po sobě začali házet všechno, co našli , včetně kamenů a dřevěných desek. A přidávali se k nim i obyčejní fanoušci, kteří se nechali strhnout davem. A podobný případ jsem zažil jako divák v Karviné na zápase druhé ligy proti Bohemians 1905. Děti, které jejich otcové vzali na fotbal, začaly házet trávu a kameny do kotle Bohemáků. Ti se samozřejmě nedali a palbu opětovali. Otcové místo, aby si své neposlušné děcka stáhli a zpráskali, se k nim přidali. Všechno uklidnila až policie. Není to tak jen o těch "vypatlaných" holých lebkách ani o Polácích. Ale o lidech a agresivitě a touze po vzrušení obecně.Řešení je přitom jednoduché - zavřít Baníku stadion do konce sezóny a obrovská pokuta. Klub nedokázal zajistit pořádek v hledišti, ať platí. Výtržníkům tvrdé tresty plus doživotní zákaz vstupu na stadion. Ať jsou jejich fotky klidně vylepené na zdi u vchodů. Řeči o ochraně osobních údajů a ostrakizace jednotlivců za jedno provinění si, prosím, nechte na diskusi přednášek helsinského výboru. Zákaz prodeje alkoholu na stadionech. Kdo to poruší a prodá, dostane pokutu, kdo ho koupí, nedostane se na fotbal. A stejně tak s pyrotechnikou. Pravidla jsou od toho, aby platila. A výzva český fotbal pro fanoušky? Radši budu sedět v klidu na tribuně, bez možností mít v ruce pivo, ale budu fandit a sledovat fotbal, tak jako v Anglii, než abych se otáčel, jestli kolem mě neletí sedačka. A na ohňostroj si můžu zajít na Nový rok. Otázka je, jestli to ale český fotbal chce a jestli má silu to udělat. Podle dnešních vyjádření ministra a šéfa FAČR ano. Pokud to nezvládne, budeme si asi muset počkat na české Hillsborough...Žádné komentáře: