středa 26. ledna 2011

Český čtyřboj

Dlouho jsem nebyl v kině a už vůbec jsem dlouho nešel na český film. Napravil jsem to v posledních dnech, kdy jsem viděl Občanský průkaz, Pouta,Nevinnost a Habermannův mlýn - čtyři současné filmy a až na Nevinnost se všechny týkají naši ne zas tak dávné minulosti.

Občanský průkaz
Film, který se volně drží stejnojmenné povídkové knížky Petra Šabacha Občanský průkaz, je příběhem čtyř dospívajících kamarádů z doby těžké normalizace v sedmdesátých let. Jedná se o tradiční českou sladkobolnou komedii pod kterou je scenáristicky podepsán Petr Jarchovský a režíroval je Ondřej Trojan. Podle mě je to nejlepší komedie odehrávající se v tomhle období od Pelíšku a možná je trošku v mých očích překonává. Ale je to možná jenom tím, že co je nové, to je hezké. Film ukazuje hrůzu celého prohnilého komunistického systému a jeho dopad na patnáctileté kluky (generace mých rodičů), kteří se chystají na střední školu. Režimu, který jim ukradl v podstatě všechny možnosti, kterých už ani nevnímáme, a největším odvazem byly v té době čundry, kdy jste byli rádi, že jste nedostali pendrekem od spolužáků. A i přesto všechno jsem těm klukům záviděl, že i když v podstatě nemohli nic, dokázali si život v té době užít. Zatímco dneska už máme ty Facebooky, Twittery a není moc proti komu revoltovat a za něco si bít. Taky proč, že?Moje hodnocení: 80 % za to jak mě film vtáhnul do sebe, že jsem měl chvilku až vyskočit z křesla a natáhnout  ne jednu těm esenbákům, aparátčíkům a podobným kreatůrám :)

Pouta
O poutech se v poslední době napsalo hodně hlavně kvůli tomu, že film vyhrál Cenu české filmové kritiky za film roku. Takže jsem neváhal a musel vidět, co že to naši kritici vybrali. Film to není špatný, ale má podle mě jednu vadu - strašně dlouhou stopáž. Dvě a půl hodiny natáhlo příběh natolik, že jsem několik pasáží doslova přetrpěl, aby se děj zase rozjel. Největším kladem je rozhodně výkon hlavního představitele Ondřeje Malého, který si zahrál psychopatického estébáka Antonína. Ten prochází životní krizí, do které jej vtlačil tehdejší zvrácený režim normalizace a hlavně jeho práce. Mlátit a otravovat životy disidentů už ho nebaví a smysl vidí jen v dívce Kláře, kterou sleduje.
Jestli stojí kvůli něčemu ten film vidět, tak je to určitě atmosféra a bezútěšnost normalizace, která na vás musí dolehnout. Autoři se opravdu snažili a kamera, zvuk, všechno působí šedivě, tísnivě a bezvýchodně, tak jako život v normalizaci. A film bych rozhodně doporučil promítat ve školách, protože vydá za několik vyučovacích hodin vysvětlování, co to vlastně byla StB, normalizace a podobně.Moje hodnocení: 75 % za to jak byl dlouhý a bez Ondřeje Malého by byl sotva poloviční.

Nevinnost
Nejnovější film dua Jarchovský-Hřebejk zaujme nečekaným žánrem - je to detektivka ze současnosti zapletená do mezilidských vztahů. Na jedné straně ukazuje, jak jednoduše může člověk ztratit všechno, být zatracen společností, aniž by něco udělal a na druhé ukazuje, že žádné skutečné neviňátko už ani neexistuje a boží mlýny melou. Trochu moralistické, ale filmové provedené mě nadchlo. Hlavně první část příběhu, kdy člověku běží až mráz po zádech, co kdyby se to stalo mě. Nejvíc mě dostal, ale herecký výkon Hynka Čermáka v roli vyšetřujícího policisty. Hodně lidí vytýká filmu slabší druhou polovinu, která je jakoby napíchnuta na první. Mně to nijak ani nevadilo, spíš jsem byl pohlcen tím nečekaným dějovým zvratem. Možná jen ten úplný konec odehrávající se ve scénách beze slov mohl být lepší. Ale jinak příjemné překvapení.Moje hodnocení: 70 %

Habermannův Mlýn
A to nejlepší nakonec. Film, který se věnuje tématu, které asi nikdy nebude v téhle zemi populární a o kterém se raději v učebnicích dějepisu mlčí - divokých odsunech a msty na českých Němcích po skončení války. Jestli by se něco mělo promítat v hodinách dějepisu tak určitě tohle! Ačkoliv film ze skutečných událostí jenom volně vychází, to, že jsme se jako národ zachovali po konci války stejně zrůdně a možná ještě hůř než Němci za okupace, je nezpochybnitelné. Nejvíc mě asi dostala věta majitele lázní v podání Jana Hrušinského, který s Němci na jedné straně kolaburuje a na druhé straně proti nim vede odboj: "Okupanti přicházejí a odcházejí, jen my Češi zůstáváme." To docela dobře vystihuje celkovou podstatu a myšlení českého národa, hlavně se do ničeho moc nezaplést a vrhnout se hrdinně do boje až už je konec.
K filmu bych už není ani moc, co dodávat, protože je třeba jej vidět. Škoda je asi akorát to, že ani po 65 letech nejsme schopni sebereflexe a peníze na film se nakonec sehnali až v Německu. Jediné co mě štvalo byl ten hrůzný dabing, kdy čeští herci přecházejí do němčiny a mluví je jiní herci a naopak. Možná jsem měl jen nějakou divnou pracovní verzi.Moje hodnocení: 90 %


Určitě jsem neprohloupil ani v jednom případě, v jednom případě jsem se výborně bavil, v jednom jsem byl napnut a ve dvou jsem byl upřímně zděšen. Zděšen z toho, čeho jsme zahnáni v koutě schopni. Ale už i podle hodnocení je jasné, že nejlepším filmem je pro mě Habermannův mlýn. Snad se na něj díky tomuhle článku podívá alespoň jeden člověk.

Žádné komentáře: