pondělí 26. listopadu 2012

Prázdné bedny

Žito 44, Okamura, Bobošíková, Dlouhý, Henych. Poslední tři dny bych musel strávit někde na pustém Tichomořském ostrově, nebo aspoň nesmět umět česky (i když bojím se, že ani to by mi nemuselo pomoct), abych o nich neslyšel. Cesta na Hrad a korupce ovládají česká média, což je asi dobře, ale děsí mě v jakém smyslu.


V sobotu večer jsem na chatě uprostřed Malé Fatry udělal tu osudovou chybu a připojil se na zdejší Wifi a zapnul Facebook. Devadesát devět procent příspěvků se týkalo Landy, alias Žita 44 a jeho projevu na Zlatém Slavíku, hlavně jeho poslední věty o králi Karlovi. Ačkoliv nevím o Janečkově iniciativě Pozitivní evoluce nic víc, než že něco takového je, vím od soboty díky českým médiím, že to musí být něco hrozného, když to podporuje Landa, který byl nejspíš zfetovaný, je to bývalý nácek a navíc jeho runové symboly můžou připomínat svastiku a další symboly nacistického Německa. Reakci Janečka už nekomentuji, nesouvisí s tím. Jde ale o to, že i kdyby Janeček měl sebelepší úmysl, stejně je už očerněn tím, že ho podpořil Landa a tečka. Kolibřík a další se mohou radovat. O nich už nikdo přemýšlet nebude.

Škoda, že v Česku nežije nějaký hollywoodský scénárista, tolik inspiraci, jako při sledování prezidentské volby, by nenačerpal ani při konzumaci houbiček a rostlinek někde v pralese. Druhá věc je asi ta, že by mu scénář každý rozumný producent rozcupoval na malé kousky papírů s tím, že větší blbost neviděl. Asi neviděl zprávy v Česku (nejlépe ty na Nově - opravdová bomba!). Takže víme, že na Ministerstvu vnitra neumí počítat, že máme  už jen osm kandidátů, že Japonec, Profesionální kandidátka na všechno ani Mladý, hloupý běžec komunista strašit děti ve školách nebudou. Víme o tom tak moc, že není úniku. Škoda, ale že nám unikla reportáž v Mladé frontě Dnes o podivných sponzorech prezidentské kampaně Miloše Zemana, možná, že by se favorit klání o Pražský hrad trošičku zapotil a možná by na nervy začal znovu pít i karlovarskou Becherovku.

Žijeme v rychlé době, jsme schopni všechno zkonzumovat a přitom si zapomínáme všímat podstatných věcí, protože nejsou zkrátka cool, trendy, jsou složité a kdo by večer chtěl přemýšlet u dokumentu na Dvojce. Radši do sebe necháme hustit herce v soap operách, ať jsme alespoň chvíli spokojeni a šťastní, protože ten svět vedle je zlý, špatný a zkorumpovaný. Jenomže celý problém je ten, že svět je zlý, špatný a zkorumpovaný proto, že se nám nechce přemýšlet a něco s tím udělat. Pak se nemůžeme divit, že to nejpodstatnější z uplynulého týdne, co nám uvízlo v paměti je, že je Žito 44 naštvaný, že půlka národa volí komunisty. Kdyby uměl počítat zjistil by, že 25 % není půlka. A už vůbec ne národa. Maturitu z matematiky na něj!

Žádné komentáře: